کشیدن و جراحی دندان عقل نهفته

دندان عقل نام دیگر هر یک از دندان های آسیاب چهارم است که به صورت دائمی در دهان رشد می کند . این دندان ها آخرین یا انتهایی ترین دندانی است که در دهان ظاهر می شود .

دندان عقل نام دیگر هر یک از دندان های آسیاب چهارم است که به صورت دائمی در دهان رشد می کند . این دندان ها آخرین یا انتهایی ترین دندانی است که در دهان ظاهر می شود . هر چند اکثر افراد دندان عقل دارند ، همواره این امکان وجود دارد که تمام یا بخشی از آنها هیچگاه رشد نکند . علاوه بر این همواره این امکان وجود دارد که یک فرد بیش از چهار دندان عقل داشته باشد . در بسیاری از افراد ، دندان های عقل به دلیل عدم وجود فضای کافی برای رشد دیده نمی شوند و به این ترتیب دندان عقل نهفته بطور عادی از لثه ها خارج نمی شود و زیر بافت لثه قرار می گیرد.

لزوم کشیدن دندان عقل :

فقط زمانی نیاز به کشیدن دندان عقل نهفته می باشد که به نحو صحیح رشد نکنند و باعث ایجاد مشکل برای فرد شوند . شما ممکن است به خاطر ایجاد درد در قسمت انتهای دهان خود متوجه وجود مشکل در ارتباط با دندان های عقل شوید . اگر این موضوع برای شما اتفاق افتاد ، لازم است که برای بررسی مشکل با دندان پزشک ملاقات کنید . به هر حال، وجود برخی مشکلات حتی در صورتی که مشکل باعث ایجاد دندان درد نیز نشود نشان دهنده این حقیقت است که دندان های شما نیاز به کشیده شدن دارند . به همین خاطر اطمینان از روش مناسب برای درمان و لزوم کشیدن دندان عقل فقط از طریق معاینات دندانپزشکی امکان پذیر خواهد بود و می توان از روش های کشیدن دندان بدون درد بهره برد و دندانپزشکی بدون درد را تجربه کرد .
اگر دندان پزشک تشخیص دهد دندان های عقل شما نیاز به کشیدن دارند ، معمولاً یک عکس رادیولوژی از وضعیت دهان شما تهیه می شود . این عکس به دکتر فاطمه رحیمی که بهترین دندانپزشک در سعادت آباد هستند کمک می کند درک روشن تری از وضعیت دندان های شما داشته باشد .

زمان مناسب :

در پاسخ به این سوال که بهترین زمان کشیدن دندان عقل چه سنی است ؟ باید گفت ریشه های دندان های عقل معمولاً در طول سنین نوجوانی تشکیل می شوند. معمولاً ساده ترین زمان برای کشیدن دندان عقل با کمترین عوارض زمانی است که دو سوم ریشه های این دندان ها تشکیل شده باشد . به هر حال بسیاری از افراد ترجیح می دهند که زودتر از این زمان به دندانپزشکی مراجعه کرده و در طول دوره ای که ریشه های دندان هنوز بطور کامل تشکیل نشده است، دندان های عقل خود را بکشند. به هر حال لازم است که برای دندان عقل کشیدن با یک دندان پزشک حرفه ای مشورت شود تا به این ترتیب شانس کشیدن این دندان ها در زمان مناسب از بین نرود.
با بالا رفتن سن ، ریشه های دندان به رشد خود ادامه می دهند . علاوه بر این ممکن است دندان ها در این دوره تغییر موقعیت دهند و در نتیجه مشکلات مربوط به کشیدن آنها و نیز خطرات احتمالی آن همچون وارد شدن آسیب به اعصاب با افزایش سن بیشتر می شود. علاوه بر این هنگامی که بیمار به دهه ۳۰ یا دهه ۴۰ عمر خود می رسد، دوره ریکاوری و بهبود وی ممکن است طولانی تر شود. در ادامه روش کشیدن دندان عقل شرح داده می شود.

نحوه و روش :
کشیدن دندان عقل می تواند توسط یک دندان پزشک حرفه ای  یا یک جراح متخصص در بیمارستان انجام شود. اگر دندان پزشک تشخیص دهد نیاز به کشیدن دندان های عقل وجود دارد ، عکس برداری رادیولوژی از دهان می تواند به تعیین اینکه چه کسی باید این کار را انجام دهد ، کمک فراوان کند . به هر حال قبل از اقدام لازم است هر گونه هزینه کشیدن دندان عقل و روش های پرداخت با دندان پزشک مطرح شده و مورد بررسی قرار گیرد.

بی حسی :
قبل از دندان کشیدن لازم است برای بی حسی دندان و بافت اطراف آن به شما داروی بی حسی تزریق شود . اگر شما به خاطر این کار دچار تشویش و نگرانی هستید ، ممکن است دندان پزشک یا جراح به شما داروی مناسب برای ریلکس شدن بدهد. انجام این کار معمولاً با تزریق داروی مورد نظر در بازو انجام می شود . هنگام کشیدن دندان های عقل به ندرت نیاز به بی هوشی عمومی وجود دارد . در موارد نادر هنگامی که نیاز به بی هوشی عمومی وجود داشته باشد ، لازم است که کشیدن دندان در بیمارستان انجام شود ، هر چند شما باید بتوانید در همان روز عمل جراحی دندان عقل از بیمارستان مرخص شده و به خانه خود باز گردید.

کشیدن دندان :
اگر دندان از لثه خارج نشده باشد (دندان عقل نهفته)، یک برش کوچک (شکاف) در لثه ایجاد می شود تا به این ترتیب بتوان به دندان دسترسی بهتر داشت. در این زمان ممکن است نیاز به برداشتن تکه هایی از استخوان در صورت قرار گرفتن آن بر روی دندان وجود داشته باشد . در ادامه ممکن است دندان به تکه های کوچک تر تقسیم شود تا به این ترتیب بتوان آن را به سادگی از محل خارج کرد . در صورتی که دندان عقل از لثه خارج شده باشد ، نیاز کمتری به ایجاد شکاف در لثه وجود خواهد داشت .
قبل از کشیدن دندان شما مقداری فشار در محل احساس خواهید کرد. این فشار به خاطر نیاز دندان پزشک یا جراح به باز کردن حفره دندان ایجاد می شود و برای این کار دندان قبل از کشیده شدن به سمت جلو و عقب حرکت داده خواهد شد . جراحی کشیدن دندان عقل به علت بی حس شدن ناحیه مورد نظر بدون درد است. به هر حال، اگر شما در طول درمان درد احساس کردید ، با دندان پزشک یا جراح خود برای تزریق مقدار بیشتر از ماده بی حسی صحبت کنید. طول مدت مورد نیاز برای جراحی دندان عقل با توجه به شرایط بیمار متفاوت است . در این حالت عمل های جراحی ساده ممکن است به چند دقیقه زمان نیاز داشته باشد، اما عمل های پیچیده تر کشیدن دندان عقل به بیش از ۲۰ دقیقه زمان نیاز خواهد داشت.

بعد از جراحی :
بعد از جراحی کشیدن دندان اگر یک شکاف در محل دندان عقل برای کشیدن آن ایجاد شود ، احتمالاً از بخیه قابل جذب برای بخیه زدن شکاف لثه استفاده شود . در این حالت دندانپزشک درباره طول مدت مورد نیاز برای جذب شدن بخیه ها در دهان صحبت خواهد کرد که این مدت معمولاً بین ۷ تا ۱۰ روز خواهد بود.
دندان پزشک ممکن است از گاز استریل بر روی محل کشیدن دندان استفاده کند و از شما بخواهد این گاز را برای مدت یک ساعت با دندان های خود فشار دهید. انجام این کار به تشکیل لخته خونی در حفره خالی دندان کمک می کند . لخته های خونی بخشی از فرآیند درمان هستند ، بنابراین سعی نکنید این لخته ها را از محل آنها خارج کرده و پاک کنید زیرا باعث خونریزی لثه بعد از جراحی کشیدن دندان عقل می شود . در برخی موارد، ممکن است در صورت وجود عفونت و چرکی شدن دندان برای بیمار داروهای آنتی بیوتیک تجویز شود . برای ۲۴ ساعت اول بعد از کشیدن دندان عقل شما باید از انجام فعالیت های زیر اجتناب کنید:
• دهان شویه با مایع
• کشیدن سیگار
• مصرف نوشیدنی ها و غذاهای گرم همچون چای و سوپ
• انجام فعالیت های فیزیکی شدید

جراحی لثه 

اولین گام در درمان بیماری لثه برداشت عوامل بیماری زا و تمام رسوباتی است که روی سطح دندان قرار دارد (جرم و پلاک میکروبی) . در صورتی که باکتری های بیماری زا در مجاورت لثه وجود داشته باشد ، التهاب لثه هرگز درمان نمی شود که مسئولیت برداشت این رسوبات تا حدودی بر عهده ی دندانپزشک است (با استفاده از لوازم مخصوص) و تا حدودی به عهده ی بیمار (با رعایت بهداشت دهان) است .بنابراین نخستین مرحله از درمان بیماران انجام جرمگیری است که می توان با تشخیص دندانپزشک در یک یا چند جلسه انجام شود .

گاهی اوقات ممکن است جراحی لثه برای درمان برخی بیماری‌ها و مشکلات لثه مانند ژنژیویت یا پریودنتیت مورد نیاز باشد. این نوع جراحی عموما به عنوان جراحی لثه شناخته می‌شود.

این روش به درمان درمان بیماری لثه و هر نوع آسیب ایجاد شده که ممکن است ناشی از آن باشد کمک می‌شود از جمله:

  • بازسازی استخوان‌ها و بافت‌های آسیب دیده
  • جلوگیری از از دست دادن دندان
  • کاهش فواصل لثه‌های میان دندانها که به عنوان مثلث سیاه شناخته می‌شود
  • تغییر شکل فک برای کاهش خطر برای رشد باکتری در شکافهای استخوانی
  • از بین بردن باکتری‌ها و عفونت

انواع جراحی لثه

عمل جراحی افزایش طول تاج

گاهی روش های جراحی لثه برای فراهم آوردن کارهای ترمیمی و بهبود حالت لبخند لثه ای به کار می رود در حالت لبخند لثه ای دندان ها کوچکتر به نظر میرسند که در واقع طول حقیقی دندان ها نامناسب بوده و به واسطه ی نسوج زیاد لثه ای پوشیده شده است که برای رفع این مشکل ، جراح لثه ، عمل افزایش طول تاج را انجام می دهد که در این درمان ، نسوج اضافه ی لثه برداشته می شود و تا حدی استخوان تغییر شکل داده می شود تا مقادیر بیشتری از ساختمان دندان مشاهده شود .

کاهش عمق پاکت(شیار عمیق شده لثه)

عامل اصلی بیماری لثه (پریودنتال) باکتری است که به شکل یک پلاک چسبنده و بی رنگ بطور مداوم بر روی دندان ها تشکیل می شود . استخوان و لثه باید در تماس نزدیک با اطراف دندان باشند شبیه قرار گیری یقه ی لباس در اطراف گردن . با مرور زمان این پاکت ها عمیق تر شده و فضای بزرگتری را برای باکتری ها فراهم می کند . همچنان که باکتری ها در اطراف دندان رشد می کنند تجمع یافته و به ناحیه زیر لثه گسترش می یابند ، که این پاکت ها ی عمیق موجب تجمع باکتری ها ی بیشتری شده و تخریب استخوانی و نسجی بیشتری را به وجود می آورند و نهایتا استخوان بیشتری از دست رفته و باید دندان کشیده شود. جراحان لثه عمق پاکت های موجود را اندازه گیری می کند و از آنجایی که تمییز کردن پاکت های عمیق بواسطه ی مراقبت های بهداشتی در منزل یا اقدامات معمول در مطب امکان پذیر نمی باشد یک عمل کاهش عمق پاکت توصیه می شود .در ضمن این عمل ، جراح ، نسج لثه را کنار زده و باکتریهای ایجاد کننده بیماری را خارج می نماید . در برخی موارد سطوح نامنظم استخوان آسیب دیده که می توانند به عنوان نواحی برای پنهان شدن باکتری عمل نمایند ، تسطیح می گردند . این اقدام به نسج لثه اجازه می دهد تا به استخوان سالم چسبندگی بهتری پیدا نماید .کاهش عمق پاکت و حذف باکتری های موجود برای پیشگیری از آسیب های ناشی از پیشرفت بیماری پریودنتال و حفظ یک لبخند سالم اهمیت دارد .

 باز سازی نسوج

عامل اصلی بیماری لثه باکتری است که به صورت پلاک بی رنگ و چسبنده به طور مستمر و مداوم بر روی دندان تشکیل می شود . همچنین فاکتورهای متعددی می توانند باعث بیماری لثه یا پیشرفت آن شوند . استخوان و لثه می بایست در تماس نزدیک با دندان ها قرار داشته باشند زمانیکه فرد ، بیماری لثه دارد این نسوج حمایت کننده و استخوان تخریب شده و پاکت (شیار عمیق لثه) اطراف دندان پیشرفت می نماید و نهایتا استخوان زیادی از دست رفته و دندان می بایست کشیده شود . متخصص لثه به دلیل از دست رفتن نسج استخوان حمایت کننده یک روش بازسازی نسجی را توصیه می کند این روش ها به واسطه ی باز سازی استخوان و نسوج از دست رفته می توانند روند تخریب را معکوس کنند . در ضمن این اقدامات ، متخصص لثه ، نسوج لثه را کنار زده و باکتری های مسبب بیماری را خارج می کند . حذف باکتری های موجود و باز سازی استخوان و نسوج به کاهش عمق پاکت و بازسازی آسیب های ناشی از پیشرفت بیماری لثه کمک کند.

پیوند نسج نرم

روش های پریودونتال خاصی برای توقف مشکلات بیشتر دندان ها و تحلیل لثه وجود دارد ، ریشه های عریان دندان در نتیجه ی تحلیل لثه به وجود می آیند لثه های فرد بیمار به دلایل عدیده ای ممکن است تحلیل پیدا کنند منجمله مسواک زدن شدید و یا بیماری پریودونتال . ممکن است فرد بیمار متوجه این مسئله نباشد که کدام عامل باعث این حالت شده ولی یک متخصص لثه به فرد بیمار کمک می کند تا فاکتور های دخیل در بروز این مشکل را بشناسد و زمانیکه این فاکتور مداخله گر تحت کنترل قرار گرفت ، یک عمل پیوند نسج نرم نقص موجود را رفع می کند و از بروز تحلیل بیشتر و تخریب استخوان جلوگیری می کند .

جراحی لثه با لیزر 

در جراحی لثه با لیزر ، با لیزر پرتوان بافت های آلوده لثه حذف می شود . در نواحی از لثه که بافت های میکروبی و آلوده وجود دارد و  عقب نشین لثه اتفاق افتاده است با کمک جراحی لثه با لیزر، این بافت های آلوده را حذف کرده و به لثه اجازه می دهیم دوباره بازسازی شده و ترمیم یابد و به جایگاه اصلی و ناحیه اصلی که در ابتدا بوده برگردد.
Call Now Buttonبرای تماس و مشاوره کلیک کنید!